Alapító okirat


 

 
 

A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény 74/A-F §-aiban meghatározottak alapján, a Rózsaszentmártonban élő idős korú emberek gondozásának támogatására ezen okirat 3. pontjában megnevezett alapítók alapítványt hoznak létre.

  1. Az alapítvány neve: Ezüst híd – Idősek gondozásáért Közhasznú alapítvány
  2. Az alapítvány székhelye: 3033 Rózsaszentmárton, Apci út 2.
  3. Az alapítvány alapítóinak neve és lakcíme:
  1. Cserna Istvánné (szül.név: Báti Erzsébet szül: 1957.04.07. an: Márta Erzsébet) 3033 Rózsaszentmárton, Deák Ferenc út 20. szám alatti lakos
  2. Sipos Jánosné (szül.név: Lukács Ildikó szül: 1966.02.25. an: Lukács Margit) 3033 Rózsaszentmárton, Szücsi út 9. szám alatti lakos
  1. Az alapítvány célja, tevékenysége:
  1. A Rózsaszentmártonban élő idős, mozgáskorlátozott emberek előrehaladott korukban is megfelelő ápolásban, orvosi felügyeletben és gondozásban részesüljenek. A napi ellátás mellett megfelelő életminőség biztosítása részükre.
  2. A közhasznú szervezetekről szóló 1997 évi CLVI. törvény 26.§ c pontja szerinti közhasznú tevékenységek közül: a 2 pont szerinti szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása.
  3. A TEÁOR-03 szerinti tevékenységi körök közül a 85.32 szociális ellátás elhelyezés nélkül és 91.33 máshova nem sorolt egyéb közösségi, társadalmi tevékenység.
  1. Az alapítvány jelIege, jogállása, működése:
  1. Az alapítvány nyitott, ahhoz bel- és külföldi természetes és jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, társadalmi szervezetek egyaránt csatlakozhatnak, amennyiben elfogadják az alapító okiratban foglaltakat és az alapítványi célok megvalósítását egyszeri vagy folyamatos vagyoni hozzájárulásukkal támogatni kívánják. A csatlakozás jóváhagyásáról a kuratórium dönt.
  2. Az alapítvány a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 4.§-a szerint közhasznú szervezet.
  3. Az alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, pártoknak anyagi támogatást nem nyújt, tőlük támogatást nem fogad el, továbbá országgyűlési képviselőt, megyei, helyi önkormányzati választáson képviselőjelöltet nem állít és nem támogat, és ilyen tevékenységet nem kíván folytatni.
  4. Az alapítvány működése nyilvános, működésének. szolgáltatásai igénybevétele módjának, beszámolói közlésének nyilvánosságát az Ingyen Piac elnevezésű helyi lapban és a rózsaszentmártoni polgármesteri hivatal hirdetőtábláján való közzététel útján biztosítja.
  1. Az alapítvány vagyona:
  1. Az alapítvány induló vagyona 50 000 Ft, azaz ötvenezer forint készpénz, melyet az alapítók fele - fele részben készpénzben bocsátanak az alapítvány rendelkezésére úgy, hogy az összeget a Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezet Rózsaszentmártoni Kirendeltségénél a mellékelt igazolás szerint letétbe helyezik, és azt az alapítvány rendelkezésére bocsátják.
  2. Az alapítvány vagyonát elsősorban a csatlakozók vagyoni hozzájárulásaiból növeli, de azt más forrásból is gyarapíthatja.
  1. Az alapítvány vagyonának kezelése:
  1. A kuratórium dönt a vagyon felhasználásáról, illetve az alapítói jogok gyakorlásának kivételével az alapítvány működését érintő valamennyi kérdésben.
  2. Az alapítvány vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. A gazdálkodása során elért eredményt nem oszthatja fel, azt az alapító okiratban meghatározott célok szerinti tevékenységre fordítja. Az alapítvány az államháztartás alrendszereitől - a normatív támogatás kivételével - csak írásbeli szerződés alapján részesülhet támogatásban. A szerződésben meg kell határozni a támogatással való elszámolás feltételeit és módját.
  3. Az alapítvány vagyonának felhasználásáról kérelmek alapján az általános határozatképességi és határozathozatali módra vonatkozó szabályok szerint, a kérelem benyújtását követő, soron következő ülésén dönt a kuratórium. A kuratórium elnöke a kérelmezőt a döntésről a 8.5. pontnak megfelelően, írásban értesíti. Kérelmeket írásban nyújthatnak be az alapítvány céljai megvalósításában résztvevő természetes személyek, karitatív szervezetek, Rózsaszentmárton Község Önkormányzata és az önkormányzat által működtetett intézmények.
  4. A kuratórium jogosult az alapítvány vagyonát bankban, lekötésseI is kamatoztatni.
  5. A kuratórium az alapítvány vagyonát az alapító okirat szerinti célok megvalósítása érdekében köteles felhasználni, azt a megjelölt céltól eltérően felhasználni nem lehet. A kuratórium az alapítvány vagyonának figyelembevételével dönt az évente felhasználható összeg mértékéről úgy, hogy az induló vagyon legalább 20%-a érintetlen maradjon.
  6. Az alapítvány vagyonáról a kuratórium a hatályos jogszabályoknak megfelelő naprakész nyilvántartást köteles vezetni.
  7. Az alapítvány éves beszámolót és ezzel egyidejűleg ezen alapuló közhasznúsági jelentést készít melyeket a kuratórium fogad el. A kuratórium az éves beszámolót és a közhasznúsági jelentést az általános határozatképességi és határozathozatali módra vonatkozó szabályok szerint hagyja jóvá.
  8. A közhasznúsági jelentés tartalmazza:
  • az alapítvány számviteli beszámolóját,
  • a költségvetési támogatás felhasználását;
  • a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást,
  • a cél szerinti juttatások kimutatását,
  • a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalapból, a helyi önkormányzattól, a kisebbségi települési önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét,
  • az alapítvány vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét, a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.
  1. Az alapítvány éves közhasznúsági jelentésébe bárki betekinthet, valamint arról saját költségére másolatot készíthet.
  2. Az alapítvány váltót, illetve más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki.
  3. Az alapítvány
  1. vállalkozásának fejlesztéséhez közhasznú tevékenységét veszélyeztető mértékű hitelt nem vehet fel;
  2. az államháztartás alrendszereitől kapott támogatást hitel fedezetéül, illetve hitel törlesztésére nem használhatja fel.
  3. az alapítvány gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fej, hanem azt az alapító okiratban meghatározott célokra fordítja
  1. Az alapítványnak a cél szerinti tevékenységéből, illetve vállalkozási tevékenységéből származó bevételeit és ráfordításait elkülönítetten kell nyilvántartani.
  2. Az alapítvány bevételei:
  1. az alapítóktóI, az államháztartás alrendszereitől vagy más adományozótól közhasznú céljára vagy működési költségei fedezésére kapott támogatás, illetve adomány:
  2. a közhasznú tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevétel;
  3. az egyéb cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevétel.
  4. az alapítvány eszközeinek befektetéséből származó bevétel;
  5. egyéb, más jogszabályokban meghatározott bevétel;
  6. a vállalkozási tevékenységből származó bevétel.
  1. Az alapítvány nevében vagy javára történő adománygyűjtés nem járhat az adományozók, illetőleg más személyek zaklatásával, a személyhez fűződő jogok és az emberi méltóság sérelmével. Az alapítvány nevében vagy javára történő adománygyűjtés csak az alapítvány kuratóriuma elnökének írásbeli meghatalmazása alapján végezhető. Az alapítvány részére juttatott adományokat a könyv szerinti, ennek hiányában a szokásos piaci áron kell nvilvántartásba venni .
  2. Az alapítvány költségei:
  1. a közhasznú tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások);
  2. az egyéb cél szerinti tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások);
  3. a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások);
  4. a közhasznú és egyéb vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetett költségek (ráfordítások, kiadások), amelyeket bevételarányosan kell megosztani.
  1. Az alapítvány nyilvántartásaira egyebekben a reá irányadó könyvvezetési szabályokat kell alkalmazni.
  2. Az alapítvány megszűnése esetén vagyona - a hitelezők kielégítése után a Rózsaszentmárton Község Önkormányzata által működtetett Őszirózsa" Gondozási Központot illeti meg.
  1. A kuratórium:
  1. Az alapítvány döntést hozó és képviseleti szerve az ötfős kuratórium, melynek elnökét és tagjait az alapítók kérik fel a tisztség betöltésére határozatlan időre. Az alapítók a kuratórium összetételét megváltoztathatják, egy, vagy több kuratóriumi tag helyett más személyeket jelölhetnek ill. kérhetnek fel a tisztségre.

Az alapítvány alapításkor jelölt kuratóriumi tagjai:

A kuratórium elnöke:

Juhász Pál (szül: 1954. 08. 15. an: Kerekes Terézia) 2217 Gomba, Iskola út 14 sz. alatti lakos

A kuratórium tagjai:

Nagy Ferencné (szül. 1954.07.25.an: Nagy Erzsébet) 3033 Rózsaszentmárton, Kölcsey Ferenc út 5.
Majorosné Juhász Ildikó (szül: 1977. 07. 12. an: Maka Rozália) 3200 Gyöngyös, Bartók Béla út 51.
Laczik Pál (szül: 1927.09.17. an: Havellant Veronika) 3033 Rózsaszentmárton, Apci út 2.
Sipos Marianna (szül: 1966.02.28. an: Pajkos Terézia) 3033 Rózsaszentmárton, Kossuth Lajos út 37. szám alatti lakos

  1. Az alapítvány önálló, bíróságok és hatóságok előtti, valamint harmadik személyekkel szembeni teljes körű képviseletére, az alapítvány nevében aláírásra a kuratórium elnöke jogosult. Az alapítvány1 a kuratórium elnöke úgy jegyzi, hogy a kézzel, vagy géppel írt ill. nyomtatott, vagy előnyomott alapítvány neve fölé a teljes nevét írja a hiteles aláírási nyilatkozatnak megfelelően.
  2. A kuratórium szükség szerint, de évente legalább két alkalommal ülésezik. Az üléseket a napirend közlésével az elnök írásban hívja össze legalább 8 nappal az ülés időpontja előtt. Kivételes esetben az ülés haladéktalanul is összehívható. Az ülés időpontját és napirendjét, annak megtartása előtt legalább 8 nappal a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján ki kell függeszteni. Össze kell hívni a kuratórium ülését 15 napon belül, ha valamely kuratóriumi tag, vagy az alapítók írásban, az ok és a cél megjelölésével ezt kezdeményezik.
  3. A kuratórium ülései nyilvánosak, azokon bárki résztvehet.
  4. A kuratórium döntéseit az érintettekkel 15 napon belül írásban közli, illetve valamennyi döntését közzéteszi a székhelye szerinti polgármesteri hivatal hirdetőtábláján.
  5. Az alapítvány működésével kapcsolatban keletkezett iratokba élőre jelzett és egyeztetett időpontban az alapítvány tisztségviselőinek jelenlétében - az érdekeltség igazolása mellett ¬bárki betekinthet. A betekintés iránti kérelmet a kuratórium elnökéhez írásban kell intézni. aki a kérelem kézhezvételétől számított 8 napon belül-az alapítvány székhelyén teszi lehetővé az iratokba történő betekintést.
  6. A kuratórium csak akkor határozatképes, ha legalább három tagja jelen van. A kuratórium döntéseit nyílt szavazással egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a kuratórium elnöke dönt. A döntéshozatalban nem vehet részt az a kuratóriumi tag, aki, avagy akinek a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozója, élettársa a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek az alapítvány cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető, nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.
  7. A kuratórium üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyv tartalmazza a megjelent kuratóriumi tagok és meghívottak nevét, a napirendi pontokat, hozzászólások lényegét, a szavazás számszerű eredményét és a döntéseket. A jegyzőkönyvet a kuratóriumi tagok közül ülésenként megválasztott jegyzőkönyvvezető készíti el, és a kuratórium jegyzőkönyv hitelesítésre megválasztott egyik tagja, valamint a jegyzőkönyvvezető írja alá.
  8. A kuratórium határozatairól külön nyilvántartást, a Határozatok Könyvét kell vezetni, amely tartalmazza a kuratórium döntéseinek tartalmát, időpontját és hatályát, valamint a döntést támogatók és ellenzők számarányát. (ha lehetséges személyét is)
  9. A határozatképtelenség miatt elhalasztott vagy félbeszakadt kuratóriumi ülést - az eredeti napirenddel, illetve a határozatképtelenség miatt meg nem tárgyalt napirenddel - 15 napon belül meg kell tartani. A megismételt kuratóriumi ülés összehívására, határozatképességére a rendes kuratóriumi ülésre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
  10. Az alapítvány bankszámlája feletti rendelkezéshez a Ptk 29 §-a alapján a kuratóriumi elnök és két kuratóriumi tag valamelyikének együttes aláírása szükséges.
  11. A kuratórium tagjai tevékenységüket díjazás nélkül végzik, azonban a tevékenységükkel összefüggésben felmerült költségeik megtérítését kérhetik.
  12. A kuratórium tagjainak megbízása határozatlan időre szól. A megbízatás megszűnik a [Ptk. 74/C. -§(6) bekezdése szerinti visszahívással. a kuratóriumi tag lemondásával, illetve halálával, továbbá az alapítvány megszűnésével.
  1. Összeférhetetlenségi szabályok:
  1. A kuratóriumot úgy kell megalakítani, hogy a kuratóriumban az alapítók, illetve az alapítók képviselője sem közvetlenül, sem közvetve ne gyakorolhasson meghatározó befolyást az alapítvány vagyonának kezelésére.
  2. A kuratóriumi elnök nem állhat az alapítókkal semminemű érdekeltségi viszonyban.
  3. Nem lehet a kuratórium tagja, aki olyan közhasznú szervezetnél volt - annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig - tisztségviselő, amely megszűnésekor köztartozásait nem egyenlítette ki.
  4. Az alapítvány tisztségviselői, tisztségviselő-jelöltjei kötelesek előzetesen tájékoztatni az érintett közhasznú szervezeteket, ha ilyen tisztséget más közhasznú szervezeteknél is betöltenek.
  5. A kuratórium tagja csak olyan személy lehet, aki nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt.
  1. Záró rendelkezések:
  1. Az alapítók tudomásul veszik, hogy az alapítvány érvényes létrejöttéhez az alapító okirat bírósági nyilvántartásba vétele szükséges. Az alapító okiratban nem szabályozott kérdésekben a Ptk. és a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény rendelkezései az irányadók.

Rózsaszentmárton, 2005. július 20.

Sipos Jánosné

alapító

Cserna Istvánné

alapító