Szent Márton tisztelete

A szentéletű püspök tisztelete halála után gyorsan elterjedt Franciaországban, majd Európában, hiszen már életében is szentként tisztelték. Hamar kialakult nyilvános ünnepe is, a toursi zsinat 461-ben ünnepet rendelt el Receptio Domini Martini néven, 567-ben pedig officiumot Márton tiszteletére.
A szentéletű püspök tisztelete nemzeti kultusz lett, s nagyban hozzájárult Franciaország hitéletének kialakításához. Márton püspököt népszerű szentté tették tulajdonságai és erényei. Jósága, megnyerő bánásmódja, segítőkészsége miatt szerették őt. Napszerűségét növelték csodatettei is, amelyeknek a néptömegek körében nagy hatása volt. Csodái a nép ajkán megsokszorozódtak és egyre jelentősebbekké váltak. Így keletkezett számos legenda Márton csodás tetteiről.

Sírja temetésétől kezdve állandó zarándokhellyé vált. Tömegek keresik fel évszázadok óta, hogy pártfogását és segítségét kérjék. Különösen sokan zarándokolnak el Szent Márton sírjához az ő ünnepén, november 11-én. Tours neve Szent Márton révén vált széles körben ismertté. Jelentőségét, látogatottságát az ide zarándoklók mozdították elő. Nemcsak egyszerű hívek és szerzetesek rótták le tiszteletüket Szent Márton sírjánál, hanem a középkorban és a későbbi évszázadokban uralkodók (Kis Pipin, Nagy Károly, jámbor Lajos, Szent Lajos) és pápák is felkeresték a sírhelyet. A sír fölött épített kis kápolna helyett 473-ban Szent Perpetuus, toursi püspök nagyméretű bazilikát emeltetett, amely a 11. századig maradt fenn. A sírt I. Dagobert frank király arannyal és drágakövekkel díszíttette, gondozását és őrzését egy szerzetesközösség végezte.

A normannok támadásakor, a 9. században a szerzetesek elmenekültek és magukkal vitték a szent ereklyéit, amelyek csak 885-ben kerültek vissza eredeti helyükre. A barbárok a későbbi években többször is megpróbálták elfoglalni Tours városát, ilyenkor a szent holttestét a Szent Márton templom bástyái közé vitték. A normannok egyik támadását, 903-ban a szent ereklyék segítségével hárították el. Ennek emlékét őrzi Szent Márton segítségének ünnepe, amelyet május 15-én ülnek meg.

A bazilika 997-ben leégett, a 11. században építették újjá. A hatalmas, 5 hajós épületben több alkalommal okozott kárt a tűzvész. A 14. században Szent Márton testét kiemelték a sírjából, fejét díszes ereklyetartóba helyezték, a törzset visszahelyezték a sírba. A holttest részére 1454-ben arany ereklyetartót készítettek.

A 16. században, 1526-ban a hugenották csapatai feltörték a bazilika kapuját és kirabolták. Az ereklyetartók nemesfém részeit beolvasztották, a szent csontjait tűzbe dobták. A templom őrének sikerült a tűzből megmentenie a koponyacsont egy részét, valamint egy alkarcsontot és néhány kisebb darab csontot. A francia forradalom idején újra teljesen kifosztották, lerombolták a bazilikát, de az ereklyecsontokat nem érte bántódás. 1795-ben a maradványokat új ereklyetartóba tették, lepecsételték és erről jegyzőkönyvet vettek fel. A forradalom után tanúk előtt igazolták azok hitelességét. A bazilika lerombolása után a szent ereklyéket a Szent Gatianus székesegyházban helyezték el és őrzését a káptalanra bízták mindaddig, amíg az új bazilika fel nem épült. A francia forradalom évei alatt alaposan megváltozott a város arculata. Sok épületet lebontottak, helyettük újak épültek. Bizonytalanná vált, hogy eredetileg hol volt Szent Márton sírja. A toursi érsek javaslatára 1860-ban ásatásokat kezdtek, hogy megtalálják az eredeti temetkezési helyet. Az ásatás eredménnyel járt, 1863-ban Szent Márton egykori sírja helyén emlékművet emeltek, majd 1886-ban egy bazilika építését kezdték el, amelyet 1902-ben fejeztek be. Szent Márton sírja a bazilika kriptájában található. Helyén egy márványoltár áll.

A székesegyházban őrzött ereklyecsontokból a koponyacsont egy darabját 1941. november 30-án a bazilikában helyezték el. A másik koponyacsontot és az alkarcsontot továbbra is a székesegyházban őrzik. A kisebbik koponyacsontot a Szombathelyi Székesegyház kapta meg 1913-ban.

Franciaországban több helyen is őriznek különböző Szent Márton ereklyéket. Köpenyét a kora-középkorban zászlóként hordozták a francia hadseregben. A köpeny egy kis maradványát 1567 óta az orleansi egyházmegye egyik templomában őrzik. Szent Mártonban Franciaország védőszentjét tiszteli. Plébániái közül 3672, a települések közül 485 viseli az ő nevét.

Forrás: http://www.katolikus.hu/szombathely/szombathely-martontisztelet.html