Történetek Szent Márton életéből

 
 

Szent Márton ünnepe

„Történt vala egy téli napon, amikor átlovagolt Arniens kapuján, hogy találkozott egy koldussal, aki mezítelen vala, és senkitől sem kapott alamizsnát. Akkor Martinus megértette, hogy neki kell segítenie a szerencsétlenen; kivonta kardját, és két részre vágta köpenyét, egyetlen megmaradt tulajdonát, és az egyik felét a koldusnak adta, a másik felét pedig megint magára terítette. A rákövetkező éjszakán látta feléje jönni Krisztust, abba a köpenydarabba öltözötten, amelyet ő a koldusnak adott. És az Úr így szóla a körülötte álló angyaloknak: "Martinus, aki még nincs megkeresztelve, ruházott fel engemet”

 
 
 
 

Mi köze van Szent Mártonnak a ludakhoz?

A történelemből tudjuk, hogy Martinus 317 körül született a pannoniai Savariában (Szombathely). Apja római százados volt, és ő is katonaként szolgált Galliában a későbbi Julianus császár alatt. Márton Keresztény hitre tért, és Ligugé-ban megalapította az első gall kolostort. 371-ben Tours püspökévé választották. 397. november 8-án hunyt el Candes-ban, és állítólag november 11-én temették el. E napot utóbb Szent Márton ünnepévé nyilvánították.

A jótékony Szent Márton mind a mai napig jelen van templomok és múzeumok, énekek és legendák százaiban. De patrónusa ő a pásztoroknak és az állatoknak, a szüretnek és a borivóknak, mulatozóknak is. Számos emlékművet állítottak tiszteletére, helységeket neveztek el róla, és sok gyertyát, mécsest gyújtottak a hozzá fohászkodók.

Bizonyára már sokan feltették magukban a kérdést: voltaképpen mi köze van Szent Mártonnak a ludakhoz? A régi szokás, hogy Márton napján ludat sütnek, egy legendára vezethető vissza, mely szerint Márton nem akart püspök lenni Tours-ban, ezért elrejtőzött egy libaólban. A ludak hangos gágogása azonban elárulta jelenlétét, amiért később büntetésül valamennyit levágatta.

Egy másik legenda arról számol be, hogy a ludak, prédikáció közben zavarták meg a püspököt; a végkifejlet azonban ugyanaz. Még manapság is sokféle mártonnapi finomságot ismerünk és kedvelünk, a libasült mellé gyakran kerül az asztalra a jótékony szent nevét viselő cipó, fánk, sőt bor is.

Forrás: http://www.communio.hu/hitvallas/hitv0211/hitvallas021129.htm