Jól működő intézmények

Írásomban már tettem említést az oktatásról. A második világháború előtt hat elemi osztály elvégzése volt szükséges. Az akkori tanítók is lelkiismeretesen oktattak és kemény kézzel neveltek. Az iskolából kimaradt gyerekeknek tisztelniük kellett a szüleiket, a tanítókat, az idősebbeket, az előjáróságot és a törvényt egyaránt. Ez a nemzedék kapta feladatul a romok eltakarítását, az ország újjáépítését, a békekölcsönök jegyzését, a három- és ötéves tervek megvalósulását. A technikai fejlődés és a modernizáció mindig új helyzetet teremt, s követel meg oktatótól és diáktól egyaránt.

Nekünk, akkori tanulóknak volt egy palatáblánk, egy olvasó- és egy számtankönyvünk, valamint egy irka füzetünk és kész. Ma mit látunk? Már az első osztályos gyereknek egy hátizsáknyi felszerelést kell cipelnie az iskolába, sőt a zsebükben ott lapul a mobiltelefon is. Nem irigylem a mai tanulókat, de a pedagógusokat sem. Annak azonban azt hiszem mindenféleképen örülnünk kell, hogy a rózsaszentmártoni általános iskola is rendelkezik számítógép-teremmel, amely korunk alapvető követelménye. Mekkorát változott a világ!

Nem hagyhatom ki a faluban lévő többi intézményt, hivatalt sem. A posta és a takarékszövetkezet több évtizedes működése során a falu lakosságát szolgálta, s szolgálja ma is. Küldeményeinket helyben feladhatjuk, pénzügyeinket helyben intézhetjük.

Az orvosi ellátásról már szóltam. Örüljünk, hogy dr. Pető Mária doktornő személyében valóban van háziorvosunk, aki legféltettebb kincsünket, az egészségünket óvja, betegségeinket gyógyítja. A gyógyszertár nagy biztonságot nyújt, hiszen nem kell más településekre utazni a vények kiváltásáért. A legfontosabb gyógyszerek zöme megtalálható a rózsai patikában, ami meg nincs, azt rövid időn belül meghozatják az ott dolgozók.

A terhes nők és a csecsemők gondozása is megoldott Rózsaszentmártonban. Ugyanakkor Klábenné Ágika személyében a fekvő betegek gondozása is.