Rózsaszentmárton Községi Önkormányzat 12/1997. (VI. 9.) sz. rendelete a helyi környezetvédelemről, a közterületek és ingatlanok rendjéről

Rózsaszentmárton Község képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján – figyelemmel a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. 46. § (1) bekezdés c. pontja és 48. § (1) bekezdésére Rózsaszentmárton község tiszta, esztétikus képének kialakítása, fenntartása és védelme érdekében a helyi körülményeket figyelembe véve az alábbi rendeletet alkotja:

I.

Általános rendelkezések

1.§

(1) E rendelet hatálya Rózsaszentmárton község közigazgatási területére terjed ki.

(2) Rendelkezései kiterjednek minden természetes és jogi személyre, jogi személynek nem minősülő szervezetre.

2.§

A rendelet hatálya nem terjed ki az állattartás szabályaira, valamint a veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységre. A szervezett köztisztasági közszolgáltatás igénybevételéről, az avar- és kerti hulladékok nyílttéri égetéséről, a parlagfű visszaszorításáról, valamint a közterület használatról külön önkormányzati rendelet rendelkezik.

II.

A környezeti elemek védelme

Földvédelem

3.§

(1) A föld védelme kiterjed a föld felszínére és a felszín alatti rétegeire. Magában foglalja a talaj termőképessége, szerkezete, víz- és levegőháztartása, valamint élővilága védelmét.

(2) Rózsaszentmárton közigazgatási területét csak az összevont rendezési tervben meghatározott célra lehet felhasználni.

(3) A föld felszínén vagy a földben olyan tevékenységek folytathatók, amelyek a környezeti elemeket nem szennyezik, károsítják.

(4) Törekedni kell a mezőgazdasági művelés alkalmas területekkel való gazdálkodásra, az e célú földek művelésbe vonására és rendeltetésszerű használatának ellenőrzésére.

(5) A mezőgazdasági művelésre, valamint a rendezési terv szerinti területfejlesztési célra nem használható területek fásítását fokozatosan meg kell oldani.

Vízvédelem

4.§

(1) A víz védelme kiterjed a felszín és a felszín alatti vizekre, azok készleteire, minőségére és mennyiségére, a felszíni vizek medrére és partjaira.

(2) A község közigazgatási területén meg kell akadályozni mindenfajta káros hatású anyag, vagy hulladék talajba, illetve vízbe jutását, beszivárgását.

5.§

(1) Szennyvizet csak az előírásoknak megfelelően létesített, zárt szennyvíztárolóba, vagy szennyvízcsatornába lehet bevezetni, gyűjteni, illetve elhelyezni.
Tilos a szennyvizet, szemetet élő vizekbe, felhagyott kutakba, talajvízbe, csapadékcsatornába, nyílt árokba vezetni, gyűjteni. Az ilyen már meglévő bekötéseket folyamatosan meg kell szüntetni.
A települési folyékony hulladék (szippantott kommunális szennyvíz) gyűjtését és szállítását a tevékenységre engedéllyel rendelkező magánszemély, vagy társaság végzi, a vonatkozó jogszabályi előírások betartásával a hatóságilag kijelölt ürítőhelyre. (A folyékony hulladék szállításának részletes szabályait külön rendelet tartalmazza.)

6.§

(1) A község területén létesítendő saját használatú utak, gyalogos és járműbejárók, átfolyók létesítése során biztosítani kell a víz természetes lefolyását. A létesítendő átereszek méretének legalább 30 cm-nek kell lennie.

(2) A már meglévő és a rendeltetésének meg nem felelő átereszeknek megfelelő méretűre történő cseréjét – az esetleges károk megelőzése érdekében – szükség esetén az építésügyi hatóság elrendelheti. Ha a kötelezett az áteresz cseréjét nem végzi el, akkor a csapadékvíz elvezetésére alkalmatlan létesítményt az önkormányzat az ingatlan tulajdonosának költségére kicseréltetheti.

(3) A község belterületén lévő vízelvezető árkok tisztítása jelentős közösségi érdek, ezért: az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlan előtti

(saroktelek esetén vagy hátsó telekhatár esetén mindkét utcafront felőli) vízelvezető árkot állandóan tisztán tartani, az átereszek karbantartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról gondoskodni.

(4) A vízelvezető árkokban még időlegesen sem szabad semminemű anyagot tárolni.

(5) Betonfalú, vagy betonlappal kirakott árkokat az ingatlan tulajdonosának szükség szerint ki kell takarítani, kisebb megrongálódás esetén helyre kell állítani, a Polgármesteri Hivatal által kiszállított anyag felhasználásával.
Az egyéb vízelvezető árok falának rézsűjét korábbi méretének megfelelően legalább negyedévenként újra ki kell alakítani. Amennyiben az önkormányzat által meghirdetett falu takarítási akció keretén belül rakják ki a hordalékot, úgy az elszállításról a Polgármesteri Hivatal 3 napon belül gondoskodik.
Egyéb esetben a hordalék árokból való kitisztítása előtt a tulajdonos egyeztetni köteles a Polgármesteri Hivatallal a szállítás megszervezése miatt.
A tisztítási, karbantartási kötelezettség teljesítését a Polgármesteri Hivatal rendszeresen ellenőrzi. A tulajdonos kötelezettségét jelentő munkát az önkormányzat a tulajdonos költségére elvégeztetheti.

7.§

Az Ágó patak közvetlen környékén környezetkárosító tevékenységet folytatni még időlegesen sem szabad.

8.§

Közkutakról vízvételen kívül semminemű, a kút környékének szennyezését előidéző tevékenységet nem lehet folytatni. (pl. gépkocsi mosás).

Levegővédelem

9.§

(1) A levegőt védeni kell minden olyan mesterséges hatástól, amely azt, vagy közvetítésével már környezeti elemet veszélyezteti, vagy egészségkárosító módon terheli.

(2) A tevékenységek, létesítmények tervezésénél, megvalósításánál, termékek előállításának használatánál a légszennyező anyagok legkisebb mértékű kibocsátására kell törekedni.

(3) Háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabály: az egyedi fűtéssel rendelkező lakóházakban a megfelelően karbantartott tüzelőberendezésekben csak az arra a berendezésre engedélyezett tüzelőanyagot szabad elégetni.
A tüzelőanyag egészségre káros égésterméket kibocsátó anyagot – ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket – nem tartalmazhat.

(4) Tarlóégetést csak engedéllyel lehet végezni.

Az épített környezet védelme

10.§

A község területének felhasználására vonatkozó kategóriába sorolást a község összevont rendezési terve tartalmazza. Az egyes övezetekben folytatható tevékenységeket a külön jogszabályban a környezetterhelés alapján meghatározott védőtávolság, védőterület megléte és védelmi előírás megtartása esetén lehet engedélyezni.

Hulladékok, veszélyes anyagok

11.§

(1) Települési szilárd hulladék gyűjtésére, elhelyezésére külön önkormányzati rendelet intézkedik.

Zaj- és rezgésvédelem

12.§

(1) A környezeti zaj és a rezgés elleni védelem kiterjed mindazon mesterségesen keltett energia kibocsátásokra, amelyek kellemetlen, zavaró, veszélyeztető vagy károsító hang-, illetve rezgésterhelést okoznak.

(2) A község lakóterületén erős zajkihatással járó tevékenységet végezni tilos!

(3) Este 22 órától reggel 6 óráig lakott területen nem szabad zajjal járó munkát, egyéb tevékenységet végezni, kivétel, halasztást nem tűrő közüzemi javítási munka.

(4) Vendéglátó egységek, szórakozóhelyek 22 óra utáni nyitva tartása csak akkor engedélyezhető, ha az nem zavarja a környék nyugalmát.

(5) A meglévő ipari és egyéb létesítmények csak a vonatkozó környezetvédelmi jogszabályok és előírások betartásával üzemeltethetők, fejleszthetők.

Az ingatlanok és a közterületek tisztántartása

13.§

(1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, másnak használatában lévő ingatlanok tisztántartásáról pedig a használó, illetve bérlő köteles gondoskodni. Ezen belül:

  1. a lakó- és az emberi tartózkodásra szolgáló más épületek közös használatú részének tisztántartásáról, rendszeres takarításáról, rovar- és rágcsáló mentesítéséről a tulajdonosoknak
  2. a lakásnak és a lakás céljára használt már helyiségnek, továbbá nem lakás céljára szolgáló helyiségnek és az ezekhez tartozó területeknek tisztaságáról, rendszeres takarításáról, rovar- és rágcsáló mentesítéséről pedig a használónak kell gondoskodnia.

14.§

A közterület – ideértve a rajtuk lévő nyílt árkokat és ezek műtárgyait is – szervezett, rendszeres tisztántartásáról és az ott keletkezett települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenység ellátásáról a 6. § (3) bekezdés, 15. § (1) bekezdés a., b. pontjában említett esetek kivételével az önkormányzat gondoskodik.

15.§

(1) Az ingatlan tulajdonosa, használója köteles gondoskodni:

  1. az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter szélességű területsáv, illetve, ha a járda mellett zöldsáv van, az úttestig terjedő teljes terület)
  2. járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról
  3. beépítetlen telekingatlan tisztántartásáról és gyommentesítéséről
  4. telekingatlanokról a járdára, és az úttest fölé nyúló ágak és bokrok megfelelő nyeséséről.

(2) Az országos közutak belterületi szakaszának tisztántartása az utakról szóló jogszabályok vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően történik.

(3) A szórakoztató-, vendéglátó – és árusító helyek, üzletek előtti járdaszakaszt a használó köteles állandóan tisztán tartani, és a hulladékot eltávolítani.

16.§

(1) Az ingatlan előtti járdaszakaszt szükség szerint, de legalább hetente le kell takarítani. Téli időszakban már a reggeli órákban meg kell tisztítani a járdát a hótól és a havat folyamatosan kell takarítani. Ha a járda hótól, jégtől ónos esőtől stb. válik síkossá, azt nem szennyező anyaggal – naponta többször – le kell szórni. A szóráshoz homokot, tiszta salakot, fűrészport szabad használni. Tilos a környezetkárosító anyag használata!
E kötelezettségek az üres, használaton kívül álló ingatlanok tulajdonosaira (kezelőire) is vonatkoznak. Saroktelek esetén e munkálatokat mindkét utcafront felől köteles a tulajdonos (kezelő, használó) elvégezni.

(2) A járműbehajtók átereszeinek építése, jó karban és tisztán tartása minden esetben az ingatlan használójának a kötelessége. Jármű üzemeltetése, anyagok szállítása közben keletkezett szennyeződések eltávolítása, az okozott rongálódások kijavítása az ingatlan használójának a kötelessége.

(3) A gondozatlan járda tisztítását az önkormányzat az ingatlan tulajdonosainak költségére elrendelheti.

17.§

Az ingatlantulajdonosok feladata az ingatlanokkal kapcsolatban:

(1) A község területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek ingatlanaikat megművelni, illetve rendben tartani gyomtól, gaztól, szeméttől, vadonélő bokortól megtisztítani.

(2) A község területén működő kereskedelmi egységek, vendéglátó ipari és egyéb szolgáltató létesítmények külső és belső nagytakarítását (a környezet rendezését) az üzemeltetők kötelesek folyamatosan elvégezni.

(3) A lakott területen kívüli dűlőutak, határmezsgyék és árokpartok tisztántartása, a gyomnövények irtása, a növényvédelmi munkák elvégzése a mezőgazdasági ingatlant használó kötelessége (vagy használók egyetemleges kötelessége).

Zöldterületek védelme

18.§

(1) A község közigazgatási területén zöldterületnek minősül a Kossuth úti park, a játszóterek, utcai fák és zöldsávok, a Sportpálya, virágágyások, virágtartók, szobrok környéke. Zöldterületnek tekintendő az a terület is, amelyen a fásítás, vagy parkosítás munkáit már megkezdték.

(2) Zöldterületen tilos a virágok jogosulatlan leszedése, gyűjtése, tilos a fák, virágok és egyéb növények rongálása. A fák törzsére reklámtáblát (feliratot) elhelyezni tilos!

(3) Közterületen a fák gallyazásáról, szükség szerinti csonkításáról való gondoskodás a Polgármesteri Hivatal feladata.

(4) Közterületen fakivágás a jegyző engedélyével végezhető. Ezzel egyidejűleg indokolt esetben elő kell írni a fa pótlásának kötelezettségét is a fajta és mennyiség meghatározásával.

Vegyes rendelkezések

19.§

(1) Mindennemű anyag szállításánál ügyelni kell arra, hogy a közterület be ne szennyeződjön. Ha bármilyen szállítmány lerakásánál a közterület szennyeződik, a szállító köteles azt nyomban megtisztítani.

(2) A község közterületén tilos járművet mosni, továbbá olajcserét, vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz.

(3) Fákon, közterületeken álló építményeken, épületek falán, kerítéseken – a rendeltetésszerűen hirdetésre szolgáló berendezések kivételével – hirdetni, falragaszt vagy reklámot elhelyezni tilos!

(4) Hirdetmények, plakátok eltávolítása annak a feladata, aki azt elhelyezte, illetve elhelyeztette. Amennyiben ennek a kötelezettségének nem tesz eleget, költségére az önkormányzat végezteti el a plakátok eltávolítását.

(5) Közterületen szemetet, hulladékot csak az erre a célra rendszeresített és felállított tartályban szabad elhelyezni.

(6) Úttestet, járdát és egyéb közterületet bármiféle szeméttel beszennyezni tilos! Játszótéren ebet sétáltatni még pórázon is tilos!

(7) Nem közlekedésre rendelt területeken útrövidítés vagy más célból átjárni tilos!

(8) A fásított, parkosított területen, továbbá játszótéren és sportpályán jószágot áthajtani, legeltetni nem szabad.

(9) Tilos minden olyan magatartás, amely a környezetet szennyezi, vagy arra káros hatással van.

20.§

Jelen önkormányzati rendelet betartásának ellenőrzéséről a jegyző a Polgármesteri Hivatal útján gondoskodik.

21.§

(1) Aki e rendelet 5. § (1)., 6. § (3), (4), (5), 7. §., 8. §., 9. § (3), 12. § (2), (3), 13. §., 15.§ (1), (3), 16. § (1), (2), 17. § (1), (2), (3), 18. § (2), (4), 19. § (1), (2), (3), (5), (6), (7), (8), (9), 20. §-ban meghatározott magatartási szabályokat, kötelezettségeket és tilalmakat megszegi – amennyiben súlyosabban minősülő cselekmény nem valósul meg – szabálysértést követ el, és 10.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

(2) Az (’9 bekezdésben meghatározott szabálysértések tettenért elkövetőivel szemben a Polgármesteri Hivatal arra kijelölt dolgozója helyszíni bírságot szabhat ki.

Záró rendelkezések

22.§

(1) Jelen rendelet 1997. június 10. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a települési környezet védelméről szóló 3/1991. (VI. 26.) számú önkormányzati rendelet, valamint a módosításáról szóló 4/1993. (VI. 30.), a 13/1993. (XII. 29.) számú önkormányzati rendeletek hatályukat vesztik.

Rózsaszentmárton, 1997. május 29.

Láng Jánosné

Komendáné Nagy Márta

polgármester

jegyző