Rózsaszentmárton Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2000. (IX. 27.) sz. rendeletével módosított 11/1995. (X. 16.) sz. rendelete a közterület használatról és a közterület használati díjakról egységes szerkezetben I. fejezet Általános rendelkezések 1.§
II. fejezet A közterület használata 2.§ (1) A közterületet elfoglalni, illetőleg rendeltetéséről eltérő célra és módon használni csak az építésügyi hatóság engedélyével (továbbiakban: közterület használati engedély) szabad. (2) A közterület használati engedély szükséges:
(3) Építési engedélyhez kötött közterület használat estén a (2) bek. a. és c. pont a 46/1997. (XII.29.) KTM rendelet előírásaira figyelemmel kell lenni. 3.§ Nem kell közterület használati engedély:
III. fejezet A közterület használati díj 4.§ (1) A közterület használatáért díjat kell fizetni. A közterület használati díjakat e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. (2) Az engedélyes az engedélyben meghatározott időtartamra, a tényleges használattól függetlenül köteles a díjat fizetni. 5.§ (1) A közterület használati díjat az önkormányzat költségvetési számlájára, csekkbefizetési lapon kell befizetni. (2) Alkalmi vásáron, búcsú alkalmával történő árusítás esetén a közterület használati díjat – átvételi elismervény (nyugta) ellenében – a Polgármesteri Hivatal által e feladattal megbízott személy szedi be. Karján megkülönböztető jelzésű karszalagot visel. (3) A létesítménnyel lefoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény közterületre eső alapterületét, cím-hirdető tábla, hirdető berendezés esetén annak hirdetési felületét kell számításba venni. (4) A közterület használati díj szempontjából minden megkezdett év, hónap, nap, m2 egésznek számít. (5) A közterület használati díjat az engedélyes
IV. fejezet A közterület használat engedélyezése 6.§ (1) A közterület használat engedélyezése a jegyző hatáskörébe tartozik. (2) A külön jogszabályban előírt szakhatósági hozzájárulások beszerzéséről a kérelmező gondoskodik. Az engedély iránti kérelem 7.§ (1) A közterület használati engedélyt annak kell kérni, aki a közterületet használni kívánja. (2) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
Az engedély érvénye 8.§ (1) A közterület használat
(2) A meghatározott időre szóló engedély érvénye az engedélyezésnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt legalább 15 nappal benyújtott kérelemmel meghosszabbítható. 9.§ (1) Az engedély megadása során figyelembe kell venni az építésügyi szabályokat, a községrendezési tervet, a köztisztasági, környezetvédelmi, közegészségügyi szabályokat, továbbá a közreműködő szakhatóságok által előírt követelményeket, és ellenőrizni kell az egyéb feltételeket (pl. vállalkozói igazolvány) fennállását is. (2) Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes a közterületet
(3) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, bejelentésével együtt az engedélyt is le kell adni a Polgármesteri Hivatalban. (4) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes köteles saját költségén – minden kártalanítási igény nélkül – az eredeti állapotot visszaállítani. (5) Ha a közterület használata a (2) vagy (3) bek. alapján szűnik meg, az esedékessé vált közterület használati díjat visszakövetelni nem lehet. 10.§ A vásári, piaci értékesítés feltételeit külön rendelet szabályozza, de az igénybe vett közterületre a rendelet erőírásait kell alkalmazni. Az engedély tartalma 10.§ /A (1) Az engedélyezésnek tartalmaznia kell:
(2) Anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka, baleset és egészségvédelmi óvórendszabályokban előírt módon történhet. (3) Az engedély megadása vagy megtagadása ügyében hozott határozatot közölni kell:
V. fejezet Járművek tárolása 11.§ (1) Közterületen üzemen kívül helyezett jármű, üzemképtelen jármű, elhagyott jármű nem tárolható, erre közterület használati engedély nem adható. A tulajdonos (üzembentartó, használó) a fenti járművet a saját költségén köteles a közterületről a felszólítást követő 8 napon belül eltávolítani. (2) Ha az üzemen kívül helyezett vagy üzemképtelen jármű tulajdonosa ismeretlen, vagy a tulajdonos a felszólítást követő 8 napon belül sem szállította el a járművet, a Polgármesteri Hivatal elrendelheti a gépjárművek – az önkormányzat által kijelölt helyre (pl. Kossuth u. 5. Sz. alatti garázs) történő – elszállítását. Erre a hatóság szállítási vállalkozót bízhat meg. (3) Az elszállítás esetén a jármű műszaki állapotát a szállítási vállalkozó és a Polgármesteri Hivatal jegyzőkönyvben rögzíti, valamint fényképfelvételt készít. (4) A Polgármesteri Hivatal az elszállítás napjától számított
(5) Ha a jármű tulajdonosa csak az elszállítás után állapítható meg, az elszállító azt követően köteles a tulajdonost 3 napon belül a felmerülő költségek megfizetésére és a jármű azonnali elszállítására felszólítani. 12.§ (1) Mezőgazdasági gépek, szállító járművek – amennyiben azokat a tulajdonos saját ingatlanán nem tudja elhelyezni – közterület használati engedéllyel helyezhetők el a kijelölt közterületen. E célra – amennyiben a közlekedés biztonságát nem zavarja – az ingatlan előtti közterület, egyéb esetben a következő területek jelölhetők ki:
(2) Az (1) bekezdésben foglalt közterület használat engedélyezése esetén a kérelmezőnek be kell szerezni a közút kezelőjének hozzájárulását. Önálló hirdető berendezés és köztárgyak elhelyezése 13.§ Nem helyezhető el hirdető berendezés és hirdetmény:
VI. fejezet A közterület jogszerűtlen használatának következményei 14.§ (1) A közterület engedély nélküli használata esetén a használó a hatóság felhívására köteles a használatot megszüntetni és a közterület eredeti állapotát saját költségén – minden kártérítési igény nélkül – helyreállítani. (2) a.) Aki a közterületet engedély nélkül, vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő módon használ, szabálysértést követ el és 5000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértési eljárás lefolytatása ismételhető. b.) Aki a közterületet hatósági engedély nélkül árusítás céljára vesz igénybe vagy azon az engedélytől eltérően árusít, 20.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. c.) Az a.), b.) pontokban meghatározott szabálysértés miatt az önkormányzati képviselő-testület Polgármesteri Hivatalának ügyintézője helyszíni bírságot szabhat ki. d.) Az engedély nélküli használat tartamára – a szabálysértési jogkövetkezményeken túlmenően – a használót az egyébként fizetendő közterület használati díj megfizetésére kell kötelezni. (3) Ha a használó az (1) bekezdésben előírt kötelezettségének nem tesz eleget, úgy az engedélyező hatóság a használó terhére és veszélyére gondoskodik a közterület használat megszűntetéséről. VII. fejezet Vegyes rendelkezések 15.§ (1) A közterület használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásban az államigazgatási eljárás szabályairól szóló módosított 1957. évi IV. tv. rendelkezéseit az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni. (2) Értelmező rendelkezések:
VIII. fejezet Záró rendelkezések 16.§ (1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik. (2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Rózsaszentmárton Községi Önkormányzat Közterület használati díjról szóló 5/1992. (V. 6.) sz. rendelete. (3) A rendelet 1. számú mellékletét képező díjtáblázatot a rendelet hatálybalépésekor engedéllyel rendelkezők tekintetében 1996. január 1-től kell alkalmazni. Rózsaszentmárton, 1995. október 16.
1. sz. melléklet (1) Árusító és egyéb fülke ideiglenes jellegű építmény elhelyezése 40 Ft/m2/hó (2) Közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos várakozó helyek
(3) Önálló hirdető berendezés 1000 Ft/év (4) Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék 10 Ft/m2/hó (5) Alkalmi és mozgóárusítás, kereskedelmi, szolgáltató tevékenység, búcsú 100 Ft/m2/nap (6) Alkalmi vásár 2000 Ft/nap (7) Mutatványos tevékenység (cirkusz, sergős, céllövölde) egyszeri 30 Ft/m2 (8) Díjtáblázatban fel nem sorolt egyéb tárgyak, eszközök ideiglenes tárolása esetén 50 Ft/m2/hó (9) Közműbekötő vezetékek elhelyezése esetén a tartós közterület használat díja:
|