2008 – A bányászat éve


 

 

 

Rózsaszentmártonban a Mátra alján elsőként, az 1890-es évek végén kezdődött el a lignit kitermelése. A vállalkozási szintű kitermelése az 1908-ban megnyitott Rády-féle bányában kezdődött, a lignitvagyon kiaknázásának fellendülését az I. világháború után, az 1918-ban az itt létrehozott Mátravidéki Szénbányák Rt. megalakulásától számítják. Rózsaszentmártont a mátraaljai lignitbányászkodás bölcsőjének is nevezik. Kilenc aknát telepítettek a községbe, mely a majd 70 évnyi bányászkodás alatt 9 millió tonna lignit kitermelését jelentette. Mivel a mélyműveléses bányák kitermelési költségei jelentősen meghaladták a külfejtéses technológia költségeit, ezért napirendre került a mélyműveléses bányák megszüntetése. Rózsaszentmártonban 1968-ban szűnt meg a bányászati tevékenység.

A múltra emlékezve a Visontán működő Mátraaljai Szénbányák Rt. a Lignitbányászati Alapítványon keresztül múzeumi kiállítóhelyet alakított ki községünkben 1996-ban, összegyűjtve a bányászati tárgyakat, gépeket, munkaeszközöket. Olyan tárlat kialakítása volt a cél, amely élethű környezetben, jól látogatható helyen mutatja be a bányászati tevékenységet. Az évek folyamán az alapítók anyagi támogatása sajnos folyamatosan csökkent, így a Lignitbányászati Emlékház működtetése veszélybe került. Rózsaszentmárton Község Önkormányzata komoly átgondolás után 2005 évben úgy döntött, hogy a „lignitbányászat bölcsője” névhez méltóan Alapító okiratában is nevesíti a bányászati hagyományok ápolását, felvállalja azt a nemes és szép feladatot, hogy átveszi a Lignitbányászati Alapítványtól az emlékház működtetését és átgondolt tervek alapján kialakítja a külső-belső kiállítást. Az Önkormányzat erre a célra a saját tulajdonú Hunyadi út 1. szám alatti ingatlant határozta meg.

Lignitbányászati Emlékház – látványterv

A Magyar Bányászati Hivatal pályázati támogatásával valósult meg az elmúlt két évben a lejtősakna bejárati portál megépítése, melyet a Kossuth díjas Ursitz József után József aknának neveztünk el, illetve 6 db külső nyílászáró beszerzése, a Heves Megyei Területfejlesztési Tanács támogatásával pedig a tetőzet felújítása. Ezek összköltsége 4,5 millió Ft. Az Önkormányzat mindezen munkák elvégzéséhez mintegy 2 millió Ft önerőt biztosított, elkészíttette a teljes felújítás engedélyes terveit és szervezte a sok-sok társadalmi munkát a Nyugdíjas Bányász Alapszervezettel közösen, mely által az udvari kiállítás tárgyai elhelyezésre kerültek és a terepmunkákkal, valamint a vonóvasas megerősítéssel is elkészültünk.

2007.évben a Mátrai Erőmű Rt. Visontai üzeme átadta részünkre az ott kiállított „népest”, mely az udvari kiállítás része lett, az önkormányzat pedig a villamos hálózatot újította fel, valamint elkészíttettük a község bányász zászlaját. Jelenleg folyamatban van a kiállítóhely működési engedélyének beszerzése.

2008-ban ismét nyertünk a Magyar Bányászati és Földtani Hivataltól pályázati támogatást, így elkészül a Lignitbányászati Emlékház teljes külső felújítása, valamint ajándékba kaptunk a Mátrai Erőmű ZRT.-től egy 120 t e-kotrót, melyet annak idején az ecsédi X-es aknánál használtak és jelenleg Bükkábrányban található.

E-kotró – látványterv

A mátraaljai lignitbányászat megkezdésének 100., valamint a Mátravidéki Szénbányák RT., megalakulásának 90. évfordulója előtt tisztelegve a képviselő-testület a 2008-as évet a Bányászat Évének nyilvánította, ennek keretében szeptemberben Észak-magyarországi regionális Bányásznapot rendezünk Rózsaszentmártonban, felavatjuk az Emlékházat és a Mátrai Erőműtől ajándékba kapott E-kotrót, melyet a szennyvíztelep mellett állítunk fel. Készül egy kiadvány, valamint emlékérme és emblémás korsó is az évforduló tiszteletére.

A Lignitbányászati Emlékház – terveink szerint – 2008. szeptember 15-től látogatható.

Név:

Mátraaljai Lignitbányászati Gyűjtemény

Cím:

3033 Rózsaszentmárton,
Hunyadi út 1.

Telefon:

06-37/384-661
Művelődési Ház
Tóth István intézményvezető

Tárlatvezetők:

Tóth Józsefné (tel: 06-37/384-116),
Hegyi Istvánné (tel.: 06-37/384-320.

Állandó nyitvatartás nincs. Csoportos vagy egyéni látogatók igényüket a Művelődési Házban a 06-37/384-661, illetve a Polgármesteri Hivatalban 06-37/384-261-es telefonszámon tehetik meg.

Jó szerencsét!

Sipos Jánosné

polgármester